wtorek, 23 stycznia 2018

CIŚNIENIE

Co potrzebujesz?

- dwa baloniki
- nitka
- słomka

Co masz zrobić?

Nadmuchaj baloniki zwiąż nitką i umieść je 30 cm jeden od drugiego. Dmuchnij przez słomkę między balonikami.

Obserwuj co się dzieje. Opisz wnioski i na podstawie doświadczenia wyjaśnij powstawanie siły nośnej na skrzydłach samolotu.

2 komentarze:

 1. Z doświadczenia zaobserwowałem, że dmuchając w słomkę baloniki powoli unoszą się w górę lecąc do przodu. Działa na nie siła nośna. Podobna siła działa na samolot.To siła, która jest tym większa im większa jest prędkość samolotu. Jeżeli siła nośna jest większa od siły ciężkości samolotu, wówczas może on wznieść się w powietrze i latać.
  Strumień powietrza, który działa na skrzydło opływa je zarówno nad nim, jak i pod nim. Jednak droga jaką przebywa strumień powietrza w tym samym czasie nad skrzydłem jest większa niż pod skrzydłem. Powietrze porusza się szybciej nad skrzydłem i dzięki temu powstaje tu mniejsze ciśnienie niż pod skrzydłem.
  Arkadiusz Piasecki IB.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z doświadczenia wynika, że gdy ducham w słomkę to baloniki w powolnym tempie zaczynają unosić się ku górze a następnie zaczynają lecieć do przodu. Siła która na nie odziaływuje nazywana jest siłą nośną. Siła ta działa na ciało poruszające się w płynie (gazie lub cieczy), prostopadła do kierunku ruchu. Najbardziej reprezentatywnym przykładem wykorzystania siły nośnej jest siła nośna skrzydła samolotu.

  Sebastian Gołębiowski kl 1B

  OdpowiedzUsuń